Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

COVID-19

Utworzono dnia 15.03.2020
Czcionka:

Jak zadbać o zdrowie psychiczne w czasie pandemii koronawirusa?

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 6/3/2020

 

Pandemia COVID-19 sprawia, że poziom stresu w jakim żyjemy gwałtownie wzrasta.

 

Departament Zdrowia Psychicznego przy WHO opracował zalecenia, które pomogą zminimalizować stres i lęk, które naturalnie pojawiają się w zaistniałej, nowej sytuacji:

 

1. COVID-19 dotyka ludzi na całym świecie. Nie łączmy go z żadną narodowością.

Okażmy empatię wobec osób u których stwierdzono koronawirusa.

 

2. Słowa mają znaczenie:

Nie mówmy o „ofiarach”, „przypadkach” czy „zarażonych”.

Mówmy „osoby u, których stwierdzono COVID-19” albo „ludzie leczeni na COVID-19”

 

3. Unikajmy czytania, oglądania czy słuchania wiadomości, które sprawiają, że czujemy lęk lub niepokój. Szukajmy konkretnych informacji by zadbać o siebie i bliskich.

 

4. Informacje sprawdzajmy raz lub dwa razy dziennie- starajmy się to robić w określonych porach.

Stały napływ wieści o kolejnych zachorowaniach sprawia, że martwimy się coraz bardziej.

 

5. Docierajmy do faktów, a nie plotek. Odwiedzajmy strony WHO i kanały informacyjne Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

6. Chrońmy siebie i wspierajmy innych.

Wzajemna pomoc w trudnym momencie jest nieoceniona!

 

7. Szanujmy pracę ludzi od których zależy nasze bezpieczeństwo- personelu opiekuńczego i medycznego, służb porządkowych.

Doceńmy jak wielką rolę odgrywają i wspierajmy ich.

 

            Ze względu na rozprzestrzeniające się fałszywe informacje na temat COVID-19 oraz związany z nimi poziom lęku, przedstawiam Państwu opracowanie Amerykańskiej Akademii Psychiatrii Dzieci i Młodzieży dotyczącej rozmowy z dziećmi i adolescentami o aktualnych wydarzeniach:

  1. Ważne jest, by stworzyć dziecku wspierające środowisko, aby czuło się bezpiecznie zadając pytania. Niewskazane jest jednak poruszanie tego tematu, jeśli dziecko nie wykazuje gotowości.
  2. Odpowiadaj szczerze na zadawane Ci przez dziecko pytania.
  3. Używaj łatwych i przystępnych dla dziecka słów. Dostosuj formę komunikacji do wieku, umiejętności i poziomu rozwoju dziecka.
  4. Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji (np. raporty WHO czy gov).

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

  1. Bądź przygotowany na to, by musieć wielokrotnie powtarzać informację lub wyjaśnienia. Wielokrotne pytanie o tą samą rzecz, może być formą poszukiwania przez dziecko wsparcia.
  2. Razem z dzieckiem rozpoznajcie i nazwijcie uczucia, które mu towarzyszą. Pozwól dziecku odczuć, że jego pytania i zmartwienia są ważne i właściwe.
  3. Pamiętaj, że dzieci podchodzą do każdej sytuacji bardzo osobiście. Mogą wykazywać oznaki zamartwiania się o krewnych, bliskich, przyjaciół i znajomych. Mogą bać się o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo członków rodziny. Pytać o rodzinę lub znajomych mieszkających za granicą.
  4. Wspieraj dziecko, ale nie dawaj obietnic bez pokrycia. Możesz zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa w domu, ale nie możesz zagwarantować, że nikt w obrębie regionu nie zachoruje.
  5. Uświadom dziecko, że osoby dotknięte koronawirusem otrzymują pomoc. To dobra okazja, by pokazać dzieciom, że gdy dzieje się coś przerażającego lub złego, zawsze można zwrócić się o pomoc i są ku temu odpowiednie służby.
  6. Dzieci uczą się od najbliższych dorosłych: rodziców i nauczycieli. Będą obserwować Twoje zachowanie i reakcje na wiadomości dotyczące wirusa. Uczą się również poprzez słuchanie rozmów dorosłych, pamiętaj o tym.
  7. Niewskazane jest nadmierne oglądanie przez dziecko telewizji i słuchanie wiadomości. Tego typu działania mogą wywoływać nadmierny lęk i napięcie.
  8. Dzieci, które doświadczyły poważnej choroby lub straty mogą być wyjątkowo wrażliwe i wykazywać nadmierne reakcje na obrazy i raporty prezentowane w mediach dotyczące choroby i śmierci. Te dzieci wymagają dodatkowej uwagi i wsparcia z Waszej strony.
  9. Szczególnej troski i monitorowania wymagają następujące objawy ze strony dziecka: zaburzenia snu, nadmierne zamartwianie się, lęki na temat śmierci i choroby. Bardzo nasilone mogą wymagać konsultacji psychologicznej.
  10. Mimo, że osoby dorosłe mogą być stale zainteresowane codziennymi wydarzeniami, pamiętajmy, że większość dzieci chce być po prostu dziećmi. Mogą nie wykazywać zainteresowania sytuacją lub nie chcieć myśleć o tym co dzieje się w kraju lub za granicą. Będą wolały grać w gry, bawić się, czy czytać książki i warto im na to pozwolić z zachowaniem aktualnych wskazań prozdrowotnych i profilaktycznych.

Sytuacja zagrożenia zdrowia nie jest dla nikogo łatwa do zrozumienia i zaakceptowania. Nic więc dziwnego, że wiele dzieci może czuć się zagubionych, bądź wystraszonych. Jako dbający dorośli, możemy pomóc poprzez słuchanie oraz odpowiadanie w sposób wspierający, szczery i zrozumiały. Na szczęście często dzieci wykazują dużą odporność psychiczną na stratę czy chorobę, Ważne jest jednak, by tworzyć bezpieczne i otwarte środowisko, w  którym dzieci będą czuły się swobodnie zadając pytania. Możemy skutecznie pomóc dzieciom w radzeniu sobie w stresujących wydarzeniach i zminimalizować odczuwane napięcie.

 

Na podstawie:

Fassler, D. (2020). Talking with children about coronavirus (COVID19). American Academy of Child and Adolescent Psychiatry. [dostępny www.aacap.org 13.03.2020].

 

 

 

2. Link do fajnego artykułu o tym jak rozmawiać z dzieckiem.

https://rodzice.fdds.pl/wiedza/jak-rozmawiac-z-dzieckiem-o-niepokojacej-sytuacji-zwiazanej-z-koronawirusem/?fbclid=IwAR3553BNGZ_E2NfLjKLuULF-AncytvQj-2s9d0RdMoqHiqvVvjcGTdZd7EE

 

 

 

logo szkoły

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 438

W poprzednim tygodniu: 919

W tym miesiącu: 3324

W poprzednim miesiącu: 2458

Wszystkich: 108289

Strona klasy I