Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

28 maja (czwartek)

Utworzono dnia 27.05.2020
Czcionka:

28  maja (czwartek)

Temat: RÓŻNE PUNKTY WIDZENIA. JAK ROZMAWIAĆ, ABY SIĘ WZAJEMNIE SŁUCHAĆ I ROZUMIEĆ?

Cel lekcji: dowiem się, czego potrzebujemy, aby rozmawiać z drugim człowiekiem w bezpiecznej atmosferze, nauczę się formułować zasady dobrej rozmowy.

 

Przeczytaj poniższe stwierdzenia odnoszące się do prowadzenia rozmowy z drugą osobą. Wybierz te, które są dla Ciebie prawdziwe. 

• Przeczytaj a następnie wypisz numery stwierdzeń, które są dla Ciebie prawdziwe: ...................................................................................................................................................................

1. Zdarzyło mi się uczestniczyć w rozmowach, podczas których strony nie słuchały siebie nawzajem. 

2. Słyszałam/słyszałem rozmowy, podczas których wciąż powtarzano te same argumenty, które nikogo nie przekonywały. 

3. Ciekawi mnie, co myślą inni ludzie. 

4. Nie zawsze wiem, co myśleć o jakiejś sprawie, ale chętnie wsłuchuję się w to, co mówią inni, żeby wyrobić sobie własne zdanie.

 5. Czasem mam obawy, że jeśli nie będę w pełni zgadzała/zgadzał się z koleżanką lub kolegą, nasza przyjaźń się rozpadnie.

 6. Wyszukuję informacje w różnych źródłach, żeby móc je porównać.

 7. Chciałabym/chciałbym się dowiedzieć, jak rozmawiać z osobami, które mają inne poglądy od moich.

 8. Lubię, jak ktoś słucha tego, co mówię.

 

 Przypomnij sobie udaną rozmowę, którą kiedyś przeprowadziłeś/przeprowadziłaś lub którą słyszałeś/słyszałaś (prowadzoną z szacunkiem, w której każdy mógł swobodnie wy powiedzieć swoje zdanie). Może to była rozmowa z Twoją koleżanką lub kolegą albo rodzicem, a może byłeś/byłaś świadkiem jak Twoi dziadkowie wymieniali się różnymi, przeciwstawnymi poglądami dotyczącymi aktualnej, społecznej kwestii. Odpowiedź na pytania: • Jakie konkretne zachowania pomogły rozmówcom/rozmówczyniom w przeprowadzeniu tej rozmowy i w zrozumieniu różnych punktów widzenia? ……………………………………………………………………………………………………………...................................................……………………………………………………………………………………………………………...................................................…………………………………………………………………………………………………………..................................................... 

• Na podstawie swoich przemyśleń sformułuj minimum 3 zasady dobrej rozmowy i wzajemnego słuchania, które pomogą dwóm osobom wzajemnie zrozumieć różne opinie i potrzeby. ……………………………………………………………………………………………………………...................................................……………………………………………………………………………………………………………...................................................…………………………………………………………………………………………………………..................................................... 

Wskazówka: Ważne, aby Twoje zasady dobrej rozmowy były pomocne dla Ciebie, Twoich kolegów i koleżanek, rodziców, ale też innych osób podczas prowadzenia rozmów i dyskusji na temat, na który macie różne opinie. Zasady mają pomóc zachować bezpieczną, otwartą atmosferę. Jest to szczególnie istotne, gdy poruszane są tematy osobiste, trudne lub kontrowersyjne. Przyjęcie takich zasad pomaga w dzieleniu się ważnymi dla rozmówców i rozmówczyń wartościami, ujawnianiu potrzeb- oraz ułatwia wzajemne zrozumienie. Zachęcam Cię do tego, aby zasady formułować w sposób pozytywny, np. zamiast „Nie przerywamy sobie” – „Słuchamy się nawzajem”.

 

logo szkoły

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Strona klasy I