Czcionka:

Wychowanie fizyczne 24.06.2020 r. AD44B9TceRswt6cf4F7ALwiQ7q8-WKj9FBtsYVKC

Temat: Piłka siatkowa plażowa.

Tematyką dzisiejszej lekcji będzie odmiana piłki siatkowej jaką jest piłka siatkowa plażowa.

Drugą połowę czerwca spędzamy zazwyczaj właśnie na zewnątrz rozgrywając mecze w tej dyscyplinie. Siatkówka plażowa różni się nieco od jej klasycznej odmiany. Nie tylko w podłożu, na piasku znacznie trudniej jest wyskoczyć w górę niż na parkiecie, ale również w punktach oraz odbiciu.

Poniżej podstawowe przepisy piłki siatkowej plażowej i różnice w stosunku do klasycznej odmiany siatkówki:

Boisko:kG1d9Okvg7nFd_nTAs1ZrWPv0B9Y34IpQGWmd5ZD

Nawierzchnia, na której rozgrywane są spotkania, to najbardziej rzucająca się w oczy różnica. Siatkówka w hali jest rozgrywana na twardym podłożu, wykonanym zwykle z parkietu lub syntetycznego materiału. Na plaży gra się na piasku. Boiska do obu odmian siatkówki różnią się także wymiarami. W hali powinno być prostokątem o bokach długości 18 i 9 metrów, podzielonym na dwie połowy linią środkową. Na nieco mniejszym boisku rozgrywana jest siatkówka plażowa. Przepisy  precyzują, że w jej przypadku plac gry ograniczony rozciągniętymi na piasku taśmami ma mieć rozmiary 16 na 8 metrów. Połów nie oddziela od siebie linia środkowa.

Siatka:

Wysokość siatki w piłce siatkowej plażowej jest dokładnie taka sama jak w jej klasycznej odmianie.

Przypomnę tylko, że jest to 2,43m dla mężczyzn i 2,24cm dla kobiet.

Punktacja:

W hali gra się do trzech wygranych setów. By wygrać partię, trzeba zdobyć 25 punktów i mieć co najmniej dwa punkty przewagi nad przeciwnikiem. Jeśli obie drużyny wygrają po dwa sety, sędzia zarządza tie-break – piątą partię, w której do zwycięstwa wystarczy 15 punktów, przy zachowaniu przepisu o dwóch punktach przewagi. W siatkówce plażowej do zwycięstwa w meczu wystarczą dwa wygrane sety. Zwycięstwo w secie zapewnia 21 punktów, również obowiązuje przepis o dwóch punktach przewagiW przypadku stanu 1-1 w setach rozgrywa się trzecią partię na takich samych zasadach, ale zwycięstwo w niej zapewnia 15 punktów.