Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

100 ROCZNICA URODZIN NASZEGO PATRONA ŚW. JANA PAWŁA II

Utworzono dnia 23.09.2020
Czcionka:

100 ROCZNICA URODZIN NASZEGO PATRONA ŚW. JANA PAWŁA II

 

   18 V  będziemy obchodzili 100 rocznicę urodzin Patrona naszej szkoły-Św. Jana Pawła II. Mieliśmy plany, aby zorganizować w szkole spotkanie innych szkół, noszących to  imię Jana Pawła II, powiązane z konkursem recytatorskim wierszy Karola Wojtyły. Jednak z powodu epidemii koronawirusa nie udało się tej imprezy przeprowadzić. Nasuwa się pytanie: Czy życie naszego wielkiego Rodaka jest nam znane? Przypomnijmy sobie jeszcze raz ten piękny i jakże bogaty  życiorys  Wielkiego Świętego, który  może nas tak wiele nauczyć.

  Karol Wojtyła urodził się w 1920 roku w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły seniora i Emilii z  Kaczorowskich. Miał starszego o 14 lat brata Edmunda, a jego siostra Olga zmarła tuż po urodzeniu. Karol został ochrzczony 20 czerwca 1920 roku. Rodzina Wojtyłów wiodła skromne życie. Ojciec, porucznik, był urzędnikiem administracji wojskowej. Matka prowadziła dom. W domu Wojtyłów panowała religijna atmosfera, a oni sami cieszyli się szacunkiem wśród mieszkańców. 


 

Fotografia pamiątkowa z przystąpienia do I Komunii Świętej (29.05.1929)

Gdy Karol miał dziewięć lat, zmarła jego matka. Po pogrzebie ojciec zabrał synów do Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, do którego przyszły papież często powracał. Trzy lata później zmarł jego brat Edmund, który był lekarzem 

i zaraził się od pacjentki szkarlatyną w szpitalu w Bielsku-Białej.

W 1930 roku zaczął naukę w I Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. W pierwszej klasie gimnazjum, zapisał się do kółka ministranckiego prowadzonego przez księdza Kazimierza Figlewicza. W latach gimnazjalnych objawił się także talent pisarski i aktorski Karola. 

Młody Karol grał w piłkę nożną  i cieszył się życiem tak, jak jego rówieśnicy.

Po zdaniu egzaminu maturalnego w 1938 roku, Karol Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i w związku z tym wraz z ojcem przeprowadził się do Krakowa. Zamieszkali przy ulicy Tynieckiej 10. 

Podczas okupacji niemieckiej,  kiedy to zamknięto UJ, Karol znalazł bezpieczną pracę w Zakładach Chemicznych „Solvay” w Borku Fałęckim. Ciężka praca chroniąca przed wywiezieniem do Rzeszy dawała względne bezpieczeństwo, gdyż Niemcy uznawali zakład za potrzebny.

W tym czasie Karol Wojtyła wziął udział w rekolekcjach organizowanych w parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach. Tutaj nawiązał kontakt z  Janem Tyranowskim. Ten prosty krawiec oczytany w pismach św. Jana od Krzyża i św. Teresy z Avila, swoimi zainteresowaniami wywarł wpływ na Wojtyłę.

18 lutego 1942 roku zmarł jego ojciec, którym się Karol opiekował. Tę śmierć odczuł bardzo boleśnie. Karola Wojtyłę seniora pochowano na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. A młody Karol zamieszkał u państwa Kydryńskich, którzy ofiarowali mu swoją pomoc i wsparcie.

W przezwyciężeniu smutku po stracie ojca Karolowi pomógł dawny nauczyciel z Wadowic, Mieczysław Kotlarczyk. Założył teatr nazwany później Teatrem Rapsodycznym. 

W 1942 roku Wojtyła podjął decyzję o wstąpieniu do tajnego seminarium duchownego. Rano asystował przy Mszy księciu metropolicie Adamowi Sapiesze, a potem pracował w „Solvayu”. W nocy uczył się. W tamtym okresie Niemcy robili  masowe łapanki. Wojtyła uniknął zesłania do obozu, gdyż dzięki arcybiskupowi Sapiesze klerycy znaleźli schronienie w pałacu biskupim.

Po wojnie, w sierpniu 1946 roku Wojtyła ukończył celująco czteroletnie studia teologiczne.1 listopada z rąk kardynała Sapiehy otrzymał święcenia kapłańskie, a następnie odprawił swoją pierwszą Mszę Świętą w krypcie św. Leonarda na Wawelu. 15 listopada udał się do Rzymu, aby podjąć studia na Papieskim Uniwersytecie Dominikańskim. Wojtyła miał również poznawać Rzym i podpatrywać metody prowadzenia działalności duszpasterskiej, stosowane w innych krajach. W Rzymie uczestniczył we Mszy Św. celebrowanej przez Ojca Pio. Według relacji niektórych  świadków  Ojciec Pio przepowiedział Karolowi Wojtyle, że On zostanie papieżem.

Po zdaniu egzaminu licencjackiego Wojtyła przeznaczył drugi rok studiów na pisanie doktoratu. Temat jego rozprawy doktorskiej brzmiał: „Zagadnienia wiary u świętego Jana od Krzyża”. Za pracę uzyskał najwyższą ocenę, jednak formalnie nie przyznano mu tytułu doktora. Jego praca bowiem nie została wydrukowana, bo  nie miał na jej wydanie  funduszy.

  Po powrocie do kraju Wojtyła został skierowany do niewielkiej miejscowości Niegowić. Był wikariuszem w parafii, jednocześnie bronił poszerzoną wersję swojej rozprawy doktorskiej. Po 13 miesiącach kardynał Sapieha przeniósł wikarego do parafii św. Floriana w Krakowie. Wojtyła cieszył się sympatią wiernych,  szczególnie młodzieży, dla której prowadził duszpasterstwo. Na przeprowadzane przez niego rekolekcje przychodziły setki osób. Jeździł z młodymi na pielgrzymki, wędrówki górskie i spływy kajakowe. Studenci skupieni wokół księdza, a potem biskupa Wojtyły, tworzyli tzw. środowisko, a swojego księdza nazywali Wujkiem.

Jednocześnie Karol pracował nad habilitacją. 12 grudnia 1953 roku praca habilitacyjna Wojtyły zatytułowana „Ocena możliwości oparcia etyki chrześcijańskiej na założeniach systemu Maxa Schelera” została jednogłośnie przyjęta przez radę ówczesnego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego nie zatwierdziło jednak tytułu naukowego i  dopiero 31 października 1957 roku Wojtyła otrzymał tytuł docenta. Rozpoczął pracę w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wkrótce Wojtyła zaczął również wykładać na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie po dwóch latach objął Katedrę Etyki. Na jego wykłady przychodziło tylu studentów, że niektórzy nie mieścili się w sali wykładowej. Owocem pracy naukowej oraz rozmów z młodzieżą była książka „Miłość i odpowiedzialność”.

W lipcu 1958 roku nadeszła z Rzymu decyzja Piusa XII dotycząca powołania Wojtyły na biskupa pomocniczego archidiecezji. Mając 38 lat, Karol Wojtyła został najmłodszym polskim biskupem. Jego konsekracji 28 lipca 1958 roku przed głównym ołtarzem katedry wawelskiej, dokonali arcybiskup Eugeniusz Baziak oraz biskupi Franciszek Jop z Opola i Bolesław Kominek z Wrocławia. Nowy krakowski biskup przyjął za dewizę słowa: „Totus Tuus” (Cały Twój),  które oznaczały całkowite oddanie się w opiekę Maryi i poprzez nią Chrystusowi. 

Wyniesienie do rangi biskupa pomocniczego pociągało za sobą nowe obowiązki. Walczył  o pozwolenie na budowę kościoła w Nowej Hucie, którego władze komunistyczne nie chciały udzielić. Już jako kardynał poświęcił świątynię w 1977 roku.

Sobór Watykański II, ważne wydarzenie dla Kościoła powszechnego, rozpoczął się 11 października 1962 roku. Biskup Wojtyła bardzo się udzielał podczas prac soborowych. Znając doskonale łacinę, zabierał głos i pisał opracowania. Miał znaczący udział w przygotowaniu tekstu Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym.

30 grudnia1963 papież Paweł VI poinformował biskupa Karola Wojtyłę telefonicznie o nominacji na stanowisko arcybiskupa metropolity krakowskiego. Komunistyczne władze Polski, które uprzednio odrzuciły szereg kandydatur wysuniętych przez prymasa Stefana Wyszyńskiego, zaproponowały biskupa Wojtyłę.  Ingres miał miejsce 8 marca 1964 roku na Wawelu. Arcybiskup Wojtyła aktywnie uczestniczył w kolejnych sesjach Soboru Watykańskiego II, a jednocześnie angażował się w przygotowania do obchodów Millenium Chrztu Polski.


 

Obchody Millenium Chrztu Polski, Kraków (Wawel, 08.05.1966)

26 czerwca 1967 roku papież Paweł VI mianował abp. Wojtyłę kardynałem. Mimo ciążących na nim obowiązków nie zaniedbywał Krakowa. Zorganizował sprawny system nauczania religii poza szkołą, prowadził spotkania dla par i małżeństw. Z tych spotkań narodził się Instytut Rodziny, który po latach stał się integralną częścią Papieskiej Akademii Teologicznej. W maju 1972 roku metropolita Krakowa zainaugurował obrady Synodu Archidiecezji Krakowskiej, trwające nieprzerwanie do 1979 roku. 

Zaproszony do Watykanu na pierwszy Synod Biskupów (1967 r), zdecydował się nie wziąć w nim udziału na znak solidarności z prymasem Wyszyńskim, który nie dostał pozwolenia na wyjazd z kraju. W kolejnych synodach Wojtyła brał już udział i był jednym z najbardziej aktywnych uczestników. Jego zaangażowanie nie uszło uwagi papieża Pawła VI. Kardynał Wojtyła wraz z krakowskimi współpracownikami miał znaczący wpływ na treść i powstanie encykliki „Humanae vitae” Pawła VI dotyczącej miłości i odpowiedzialności.

Jako kardynał, Wojtyła kontynuował swoje prace badawcze, czego owocem była książka „Osoba i czyn”, uważana za jedno z głównych dzieł filozoficznych przyszłego papieża. Wojtyła uczestniczył także w pracach kolejnych kongresów teologów polskich oraz w międzynarodowych zjazdach teologicznych. Odbywał podróże do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Republiki Federalnej Niemiec.

 W lutym 1976 roku został poproszony o przeprowadzenie rekolekcji dla Kurii Rzymskiej, co było wyjątkowym wyróżnieniem. W maju 1978 roku Karol Wojtyła odwiedził Pawła VI po raz ostatni. 12 sierpnia kardynałowie Wyszyński i Wojtyła przybyli do Rzymu, by uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych, a następnie w konklawe, które miało wybrać następcę Pawła VI. 26 sierpnia na nowego papieża wybrany został Albino Luciani, arcybiskup Wenecji. Przyjął on imię: Jan Paweł I. Nie dane mu było jednak długo cieszyć się papieską godnością. Zmarł już 28 września. 4 października odbył się pogrzeb zmarłego papieża, po nim nastąpił okres żałoby oraz kolejne konklawe.

 Głosowanie przeprowadzone 16 października 1978 roku wskazało na nowego papieża Karola Wojtyłę. O godzinie 18.18 nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym, wywołując okrzyki radości wiernych, zgromadzonych na placu św. Piotra. Wybór przerwał wielowiekową tradycję powoływania na Tron Piotrowy duchownych włoskich. 22 października odbyła się inauguracja pontyfikatu. W czasie homilii wypowiedział słynne słowa: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat i 5 miesięcy. Papież Polak wprowadził Kościół w nowe tysiąclecie, przyczynił się do obalenia systemu komunistycznego, podróżował z orędziem pokoju po całym świecie, bronił praw rodziny i dzieci nienarodzonych, troszczył się o ubogich, chorych i starszych, zainicjował Światowe Dni Młodzieży, ogłosił nowy Kodeks Prawa Kanonicznego oraz Katechizm Kościoła Katolickiego, zawierzył cały świat Matce Bożej oraz Bożemu Miłosierdziu i spotykał się z wyznawcami różnych wyznań i religii tak, jak dotąd nie robił tego żaden papież.

Odbył:

- 104 zagraniczne podróże apostolskie (poza Włochy), odwiedził 129 narodów

- 146 podróży na terytorium Włoch 

- 748 wizyt w Rzymie i diecezji rzymskiej 

Opublikował liczne dokumenty:

- 14 encyklik

- 14 adhortacji apostolskich

- 11 konstytucji apostolskich

- 45 listów apostolskich.

Ponadto w czasie podróży apostolskich miał 3288 zaplanowanych przemówień.

Beatyfikował i kanonizował Sługi Boże z całego świata:

- liczba beatyfikowanych – 1338;

- liczba kanonizowanych – 482 kanonizacji.

Zapoczątkował ważne wydarzenia dla życia Kościoła:

 

- Światowe Dni Młodzieży– 19 odbyło się za Jego pontyfikatu, z tego 7 Międzynarodowych.

- Światowe Dni Modlitw o Pokój– ogłaszał 5-krotnie, pierwszy raz 27 października 1986 r. w Asyżu.

 

Jan Paweł II odbył osiem podróży do Ojczyzny. Pierwszy raz do Polski przyjechał już  2 czerwca 1979. Pielgrzymka zbiegła się w czasie z obchodami 900. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Stanisława. Wówczas wypowiedział na placu Zwycięstwa w Warszawie, pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”.


 

Trzecia pielgrzymka do Polski ( 11.06.1987)

Kolejne dwie pielgrzymki w roku 1983 i 1987 miały miejsce jeszcze w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Przyczyniły się do powstania  robotniczej „Solidarności” i usunięcia komunizmu.

Przesłanie pierwszej pielgrzymki do wolnej Polski w roku 1991 Jan Paweł II oparł na Dekalogu. Napominał rodaków, by dobrze korzystali z odzyskanej wolności. Kolejne wizyty odbywał w latach 1995, 1997, 1999. W czasie ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny w 2002 roku zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu, a było to w Krakowie – Łagiewnikach.

  W czasie licznych podróży zagranicznych Jan Paweł II często odwiedzał narody, które doświadczyły wojny. Wiele podróży miało charakter ekumeniczny. Dwukrotnie przemawiał w siedzibie ONZ w Nowym Yorku, odwiedził komunistyczną Kubę. Potem pielgrzymował do Ziemi Świętej (2000 r). Wtedy też modlił się pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie. Papież zaczynał pontyfikat w pełni sił. Jego zdrowie nadszarpnął zamach na życie 13 maja 1981 roku – w rocznicę objawień fatimskich. Na placu św. Piotra Mehmet Ali Agca strzelił do papieża. Papież swoje cudowne ocalenie przypisał wstawiennictwu Matki Bożej, której święto tego dnia było obchodzone.

Pod koniec lat 90 Jan Paweł II cierpiał na chorobę Parkinsona, która stopniowo się pogłębiała. Mimo wszystko Jan Paweł II wciąż podróżował i do końca z pełnym zaangażowaniem pełnił swoją posługę. Zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37. Świat pogrążył się w żałobie. Pogrzeb Papieża odbył się 8 kwietnia

Trumna z ciałem spoczęła w podziemiach bazyliki św. Piotra.

Już 13 maja 2005 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II.

   W odpowiedzi na wołanie wiernych „Santo subito!”, wznoszone podczas pogrzebu Papieża, nowy papież Benedykt XVI, udzielił dyspensy od pięcioletniego okresu oczekiwania na wszczęcie procesu beatyfikacyjnego.

Beatyfikacji dokonał 1 maja 2011  roku papież Benedykt XVI. We Mszy św. na placu św. Piotra uczestniczyło ok. 1,5 mln osób, w tym trzysta tysięcy Polaków. Na datę liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II wybrano dzień 22 października, przypadający w rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu papieża Polaka.

Kanonizacji Jana Pawła II dokonał papież Franciszek w niedzielę Bożego Miłosierdzia  27 kwietnia 2014 r.  w Rzymie.

   Kilka dni temu obchodziliśmy rocznicę nieudanego zamachu na Jana Pawła II. Odznaczał się On bardzo silną pobożność Maryjną, która Go broniła przed niebezpieczeństwami świata. Możemy  tego się od Niego nauczyć i naśladować te postawy i w naszych trudnych czasach, które przynoszą nowe wyzwania i zarazem nowe rozwiązania we wszystkich dziedzinach życia. Niech takim nowym podejściem do tego, co teraz przeżywamy, będzie naśladowanie naszego Patrona na każdy dzień. Niech będzie też w nas postawa  duchowej łączności z Wielkim Papieżem, który „patrzy na nas z nieba i nam błogosławi”.

 

logo szkoły

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Strona klasy I